Články

V této sekci naleznete aktuální články pojednávající o dění ve firmě, našich zkušenostech z praxe, anebo zajímavosti a novinky, které bychom Vám rádi sdělili. To vše v oborech HR jako human relations, psychologie práce, neuroscience, Agile a Lean management a další.
 
 

Aktuální články:

Employer branding - why is it so important and how it can help your companyWe are helping one of our customers (name replaced with 'SomeGenericCompany') with complex employer branding. One of project's prerequsities was a situation analysis. And as it will probably be valid for many similar (and even less similar) companies we have decided to share it with you. Maybe you'll find it useful.
This article will help you figure out what is employer branding, why is it so needed and how it can be used to gain decisive advantage for your business.
Seznam doporučené literaturyChcete se o tématech, kterými se zabýváme, dozvědět víc? Rádi se s vámi podělíme o knihy, které nás inspirovaly a ze kterých čerpáme ideje při návrzích řešení praktických problémů ve vašich firmách.
Neangažovaní zaměstnanci - málo zřetelný problém s velkými důsledkyJeden z velkých problémů současných firem (a společnosti jako celku) je to, že statisticky cca 50% zaměstnanců firem není angažovaných ('disengaged'), tj. dělají pouze nezbytné minimum práce tak, aby nebyli nějak perzekuováni (na mzdě, nebo vyhozeni). Dalších asi 15% zaměstnanců je dokonce aktivně neangažovaných ('actively disengaged'), tzn. pracují proti firmě, škodí jak materiálně, tak na morálce kolegů. A jen asi 35% pracovních sil je angažovaných, tedy dělají maximum pro firmu dle svých možností. Ekonomické důsledky pro firmy jsou zřejmé, sociální dopady této demotivace pro společnost jsou ještě horší...
Člověk 2.0Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak se člověk jako druh může vyvinout na novou úroveň? Co bude tím dalším evolučním posunem kupředu?
Reakce účastníků našeho minisemináře o agilním vývoji a scrumuNedávno jsem byl v královéhradecké pobočce České pojišťovny povědět místnímu development teamu něco o principech 'agile'. Aktuálně některé projekty agilně řídí. Myslí si ale, že by to mohli dělat ještě efektivněji a tak jsme pro ně uspořádali krátký seminář. V první, asi dvouhodinové sekci došlo na krátký přehled teorie okořeněný poznatky z naší dosavadní praxe a v odpolední, o něco delší sekci, jsme v praxi s pomocí 'LEGO workshopu' zkoušeli simulovat jak to je s agile v reálném životě. V tomto článku najdete autentické reakce účastníků workshopu.
Studie TUL: Aktuální situace v oblasti projektového řízení v českých organizacíchS laskavým svolením autorky studie, Mgr. Terezy Semerádové z Technické univerzity v Liberci, Vám přinášíme výsledky studie provedené v prvním pololetí roku 2015 na téma "Aktuální situace v oblasti projektového řízení v českých organizacích". Dotazníkové šetření, které bylo součástí analýzy, mělo za cíl získat informace o tom, zda a jaké metodiky a nástroje projektového řízení organizace používají, jak jsou při tom úspěšné a jaké problémy je nejčastěji postihují.
Simulace SCRUMu s využitím LEGONení nad to, osahat si novou metodiku ještě před tím, než ji uplatníte v praxi. Přesně proto také pořádáme workshop s názvem Simulace SCRUMu s využitím stavebnice LEGO.
Retrospektiva v praxiJak může v praxi vypadat retrospektiva? Tedy ohlédnutí teamu za dosavadní prací, poučení z chyb, kroky k nápravě, ale také pochvala za to, co se povedlo.
Motivace - praktické poznámky k implementaci různých motivačních metodPár poznámek o konkrétních možnostech implementace motivačních mechanismů a metod gamifikace v pracovním procesu.
Definition of Done (DoD)Dnes na téma Definition of Done. Definice 'hotovo'. Co to vlastně je a k čemu je to dobré?
Definition of Done je sada kritérií, které musí zadaný úkol splňovat, aby jej bylo možno považovat za hotový. Nic víc, nic méně.
Začátečnická daň, aneb nic není hnedKrátké zamyšlení o tom, jak se nezhroutit z toho, že na začátku vaší podnikatelské kariéry jste malí a nikoho nezajímáte :-) A že jsme na tom byli (skoro) všichni podobně.
Chci být agilní. Jsem na to sám, nebo už to někdy někdo dělal?Jak je na tom světový business s adopcí principů agilního managementu? Jaké jsou hlavní důvody pro agilní transformaci? Jaké jsou benefity 'agile'? Co může přechod na agilní řízení usnadnit? Článek vychází z uveřejněného výzkumu VersionOne 'State of Agile Survey 2013'.
Value Driven DevelopmentCože tohle slovní spojení vlastně znamená? Hodnotou řízený vývoj? Co si pod tím představit?
Proč Scrum nefungujeZdá se že po období boomu SCRUMu pomalu přichází vystřízlivění. Stále častěji slyšíme že 'to není ono', že 'to nefunguje', nebo že 'to nevyřešilo naše problémy'. Proč často nejsou firmy a jejich teamy se SCRUMem spokojeni? Nastala opravdu krize SCRUMu (a potažmo agilního managementu) a návrat k waterfall modelu?
Nový web projektu Moderní Expozice!Spustili jsme nový web Moderních Expozic. zajímá li Vás jak děláme výstavy a expozice interaktivně, zábavně a poučně, čtěte dále.
SCRUM a časté problémyČasté problémy a těžkosti, se kterými jsme se setkali a setkáváme při zavádění agilních metodik a procesů do firem.
Moderní expozice - prezentační klip k Žateckému stroji časuMáme nový prezentační klip k moderní expozici 'Žatecký stroj času', kterou jsme realizovali v prosinci 2012 ve spolupráci s Gameful jako nový počin Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci
Spuštění nového webu CEREBRA s.r.o.Pár slov ke spuštění našeho nového webu. Co to pro nás znamená a něco málo o našem vztahu k minulosti.
Program stínování managera pro studenty Univerzity Hradec KrálovéV roce 2012 jsme navázali spolupráci s Univerzitou Hradec Králové (UHK), konkrétně s Fakultou Informatiky a Managementu (FIM). V roce 2012 jsme v programu měli dva studenty a v dalších letech hodláme pokračovat a pravděpodobně počty i rozšířit.
Přinášíme Vám postřehy dvou studentů, kteří pilotní projekt stínování absolvovali.
Žatecký stroj času - moderní expoziceAbyste viděli, co konkrétně se skrývá za naším projektem 'Moderní expozice', připravili jsme pro Vás pár slov o konkrétním projektu. Od poloviny roku 2012 vznikal projekt nové stálé výstavy v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci. Cílem bylo využít moderních technologií a vtáhnout návštěvníka do dění tak, aby se cítil obohacen nejen informačně, ale také si odnesl silný zážitek.